ABAŻURY NA ZAMÓWIENIE

Lampa bankierska – historia i ciekawostki

Lampa bankierska – historia sprzed wieku

Historia lampy bankierskiej sięga początku XX wieku. Pierwszy model lampy powstał ponad 100 lat temu i został opatentowany w 1909 roku przez amerykańskiego inżyniera Harrisona D. McFaddina. Lampa McFaddina wyróżniała się dosyć prostym kształtem klosza i była przede wszystkim bardzo praktyczna, szczególnie w porównaniu ze stosowanym wcześniej oświetleniem. Poza tym bardzo efektownie się prezentowała. Na uwagę zasługiwały przede wszystkim dwa charakterystyczne elementy: szklany klosz o wyjątkowym kształcie oraz stabilna podstawa. Lampa była oferowana w dwóch wariantach kolorystycznych klosza – białym i zielonym, osadzonym na eleganckiej mosiężnej podstawie. Co ciekawe, klosz do lampy bankierskiej był produkowany w Czechach, mimo że produkcją lamp zajmowała się amerykańska firma.

Dlaczego lampa bankierska stała się tak popularna?

Lampa bankierska odniosła wielki sukces jeszcze przed II wojną światową. Była uważana za niezwykle funkcjonalne rozwiązanie do pracy, ale doceniano również jej klasyczny i elegancki design. Jej popularność wynikała przede wszystkim z wytypowania odpowiedniej grupy odbiorców. Ta specyficzna lampa biurkowa została zaprojektowana w celu zapewnienia odpowiedniego oświetlenia kasjerom bankowym i pracownikom finansowym pracującym w godzinach wieczornych przy biurkach. Zapewniała doskonałe oświetlenie, ponieważ konstrukcja lampy pozwalała skierować światło w dół, tworząc doskonałe warunki do pracy biurowej. Przy takiej lampce można było swobodnie czytać i pisać, nie męcząc wzroku. Swoją popularność lampa bankierska zawdzięcza przede wszystkim ówczesnym instytucjom finansowym, które upodobały sobie ten rodzaj oświetlenia i zamawiały lampy bankierskie w bardzo dużych ilościach. Przy czym o wiele większym zainteresowaniem cieszyły się lampy z zielonym kloszem.

Szmaragdowy klosz do lampy bankierskiej

Dlaczego zielona lampa zyskała większą popularność? Ponieważ zielony kolor kojarzył się z przyrodą i naturą. Uważano, że przyjemne szmaragdowe światło uspokaja i pomaga się skoncentrować. Poza tym zielony kolor budzi zaufanie i wprawia w dobry nastrój. Popularny przekaz marketingowy z ubiegłego wieku głosił, że lampy bankierskie są niezbędnym narzędziem do poprawy wydajności pracy pracowników biurowych. Miały pozytywnie wpływać na ich koncentrację i redukować zmęczenie oczu oraz migreny spowodowane pracą przy lampach gazowych. Lampa bankierska została więc zaprojektowana w bardzo konkretnym celu. Miała zapewnić światło pracownikom biurowym i finansistom, którzy długo pracowali przy swoich biurkach również wtedy, kiedy robiło się ciemno. Dlatego używano często nazwy lampa bankiera lub lampa bankowa. Zielony odcień klosza miał zminimalizować zmęczenie i stłumić zbyt ostre światło żarówki, podczas gdy jego specyficzna budowa pozwalała doskonale oświetlić miejsce pracy.

Lampa bankiera – niezaprzeczalna ikona stylu

Amerykański producent, wykorzystując popularność lampy bankierskiej, zaczął z czasem produkować podobne lampy, ale przeznaczone do innych celów. Były to różne modele lamp podłogowych, a także eleganckie lampki nocne w identycznym stylu. Jednak żaden model nie zdobył już takiej popularności jak szmaragdowa lampa bankowa. I chociaż od początku lampy dostępne były z dwoma rodzajami klosza, to jednak zielony klosz do lampy bankierskiej stał się ikoną stylu i elegancji. Zawdzięczał to przede wszystkim szacownym instytucjom finansowym, w których cieszył się tak ogromną popularnością. Oryginalne lampy bankierskie nie są już produkowane. Autentyczne przedwojenne bankierki mają wartość kolekcjonerską i można je znaleźć jedynie w antykwariatach. Jednak wciąż ten rodzaj lamp wykorzystuje się w przestrzeniach biurowych, przede wszystkim w eleganckich kancelariach prawnych, gabinetach biznesmenów i biurach polityków.

Czym wyróżnia się klasyczna lampa bankierska?

Klasyczne lampy bankierskie wyróżniają się przede wszystkim smukłą sylwetką osadzoną na mosiężnej podstawie. Posiadają wydłużony i delikatnie spłaszczony z tyłu i po bokach klosz, który kieruje światło w dół. Dzięki obrotowej podstawie można swobodnie regulować kierunek padania światła i kierować jego strumień w odpowiednie miejsce na blacie. Dzięki takiej lampie możesz pracować nawet w warunkach słabego oświetlenia. Oryginalna lampa bankierska zapalana była za pomocą eleganckiego łańcuszka. Współczesne modele posiadają najczęściej włączniki przy kablu.

Lampa bankierska dzisiaj

Obecnie znajdziesz wiele różnych lamp inspirowanych klasycznymi bankierkami. Mimo swojej popularności zielony klosz nie jest już jedyną dostępną propozycją. Możesz się zdecydować na klosze białe, bursztynowe, a nawet czarne. Lampy bankierskie, ze względu na swoją elegancką i ponadczasową formę, doskonale się sprawdzą w różnych stylistycznie wnętrzach. Świetnie będą się prezentować zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Klosz, pozwalający na regulację konta nachylenia i skupienie światła w określonym miejscu sprawia, że lampka idealnie nadaje się do przestrzeni biurowych. Mimo że minęło już wiele czasu, lampa bankierska nadal urzeka swoją funkcjonalnością i oryginalnym designem. Lampy bankierskie zostały zaprojektowane ponad 100 lat temu, ale do dziś wiele osób docenia ten projekt za jego funkcjonalność i możliwość tworzenia odpowiedniego środowiska pracy przy biurku. Klasyczny wygląd lampy bankierskiej jest niezwykle elegancki i można go dopasować do wielu różnych pomieszczeń. Obecnie często wykorzystuje się tradycyjne modele lampy w salonie, korytarzu lub sypialni. Lampa bankiera może stanowić bowiem niezwykle ciekawy i oryginalny akcent aranżacyjny we wnętrzach o różnym charakterze.

Współczesne lampy do pracy

Współczesne lampy biurowe mogą przybierać różne kształty. Znajdziesz propozycje w najróżniejszym stylu. Jednak w wielu modelach zasada oświetlenia miejsca pracy pozostaje taka sama jak w popularnej bankierce. Nieprzezroczysty klosz kieruje światło bezpośrednio na blat biurka, a ruchome ramię pozwala na odpowiednie ustawienie wysokości lampy i kierunku padania światła. Współczesne lampy na biurko to ogromne bogactwo modeli i kolorów, od bardzo prostych i minimalistycznych form po designerskie propozycje, a także bardzo klasyczne rozwiązania. Znajdziesz również lampy nawiązujące swoją stylistyką do dawnej lampy bankierskiej. Jednak nigdy już żaden model lampy na biurko nie zdobył tak dużej popularności jak niezwykła bankierka ze szmaragdowym kloszem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl