ABAŻURY NA ZAMÓWIENIE

Lampy do jadalni - nad stół i nie tylko

Nic tak nie scala rodziny jak jadanie wspólnych posiłków. Pomyślmy zatem jak zaplanować tę część mieszkania, by stała się miejscem wygodnym i budzącym zachwyt gości i domowników.

W ostatnim czasie pod wpływem mody doszło do niemal zniknięcia jadalni jako osobnego pomieszczenia w domu na rzecz rozkwitu kuchni z centralnym miejscem czyli stołem. W dzisiejszych wnętrzach jadalnia jako miejsce spożywania posiłków sytuuje się pomiędzy blatem kuchennym, a kanapą, często też stanowi aneks czyli wyodrębnioną część w pokoju dziennym. Wniosek jest taki, że celebrować wykwintną kolację można prawie wszędzie :-) Ale potrzebujemy do tego wygodnego stołu, krzeseł no i oczywiście odpowiedniego oświetlenia. Lampa nad stołem powinna skierować uwagę na eleganckie nakrycia, ale nie może razić w oczy biesiadników. Otoczenie pogrążone w lekkim mroku dobrze robi, bo nawet jeśli strefa jadalniana jest w kuchni, blaty nie są zbyt widoczne.

Jeśli chodzi o styl oświetlenia to panuje tutaj dowolność, lampa nad stół powinna być dopasowania do stylu pomieszczenia, w którym się ona znajduje. Możemy też zrezygnować z lampy wiszącej centralnie nad stołem na rzecz kinkietów zawieszonych na ścianie wzdłuż stołu, a lampę wiszącą zawiesić centralnie w pomieszczeniu, choć ten sposób sprawdzi się raczej w niewielkich wnętrzach. Kinkiety możesz zastąpić również innym oświetleniem jak lampy stołowe postawione na stolikach pomocniczych czy komodzie w niewielkiej odległości od stołu.

Poniżej na zdjęciu tradycyjny klasyczny żyrandol, który sprawdzi się, kiedy stół jadalniany znajduje się w wyodrębnionej części salonu. Jest elegancki, a całość stanowi ładny przykład stylu prowansalskiego. Identyczny żyrandol możesz dodatkowo powiesić w centralnej części pokoju.

żyrandol do jadalni z abażurkami KALINA - zobacz produkt w sklepie

Jeśli masz długi stół i zależy ci na jego idealnym doświetleniu świetnie sprawdzi się lampa na tzw belce, która w przeciwieństwie do tradycyjnego żyrandola będzie kierowała światło na całą długość stołu równomiernie. Poniżej wystrój w stylu skandynawskim z klasycznymi krzesłami. Charakteru całej aranżacji dodaje lampa w dość surowym stylu ale dzięki beżowym abażurkom, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności idealnie wpisuje się w rolę lampy do jadalni.

lampa w jadalni nad stołem

lampa do jadalni TCHOR - zobacz produkt w sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl