Lampy do łazienki i ich rola
Dobrze doświetlone pomieszczenia są najbardziej funkcjonalne, z kolei delikatny półmrok sprzyja wyciszeniu. Dlatego projektując pomieszczenia należy ze szczególną uwagą podejść do kwestii oświetlenia, które może diametralnie odmienić odbiór i charakter wnętrza. Te uniwersalne zasady dotyczą także oświetlenia łazienki, która wymaga specjalnych rozwiązań ze względu na panującą wewnątrz wilgoć, zazwyczaj niewielki metraż i brak dostępu do światła naturalnego. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając lampy do łazienki.
lampa do łazienki - FALMOT - zobacz produkt w sklepie
Lampy do łazienki, a klasa wodoszczelności
Jest to jedna z najważniejszych rzeczy jakie należy uwzględnić wybierając źródła światła do łazienki. Klasę szczelności oznacza się za pomocą numeru IP. Jak zatem czytać tajemniczy kod? Pierwsza z cyfr za symbolem IP mówi o ochronie oprawy przed wnikaniem zanieczyszczeń do wnętrza obudowy, druga natomiast oznacza ochronę przed wnikaniem wody – i to głównie na tę wartość należy zwrócić uwagę podczas wyboru lampy do łazienki. Stopień ochrony przed wodą zawiera się w skali od 0 do 8. Lampy do łazienki powinny mieć szczelność na poziomie minimum IP 44, jednak wszystko zależy od miejsca, w którym mają się znajdować. Oczywiście, im większe narażenie na kontakt z wodą tym klasa ochrony powinna być wyższa. Dodatkowo trzeba pamiętać, by montować wyłącznie lampy łazienkowe o obniżonym bezpiecznym napięciu. Parametry te są niezwykle istotne dla zachowania bezpieczeństwa i trwałości produktu, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.
Sposób na przestrzeń w łazience - lampy sufitowe do łazienki
Niewątpliwym problemem wielu łazienek, zwłaszcza w blokach, jest jej niewielki metraż. Funkcjonalna i ergonomiczna aranżacja pomoże wygodnie zagospodarować pomieszczenie, natomiast światło pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Przykładowo montując lampy łazienkowe w postaci punktów świetlnych we wnękach nie tylko ułatwimy sobie poszukiwanie akcesoriów, ale też wydobędziemy głębię. Jeśli natomiast chodzi o sufitowe lampy do łazienki to wiele osób decyduje się na oświetlenie ledowe wbudowane w sufit, co jest doskonałym sposobem na równomierne doświetlenie pomieszczenia. Jednocześnie tego typu rozwiązanie „nie zabiera” miejsca. Jednak możemy zdecydować się na bardziej nowatorskie rozwiązanie wśród lamp łazienkowych jakim są pionowe listwy świetlne wprowadzone w ścianach, które wizualnie podwyższają pomieszczenie.
Kinkiety do łazienki, czyli sposób na przestrzeń wokół lustra
Odpowiednio doświetlona twarz ułatwi codzienną pielęgnację, a dzięki temu unikniemy też wielu frustracji związanych z nierówno namalowaną kreską czy zacięciem maszynką. Na co w tym wypadku zwrócić uwagę? Przede wszystkim na równomierne podświetlenie. Kinkiety do łazienki powinny być zamontowane po obu stronach, na równych wysokościach i w identycznej odległości od powierzchni tafli lustra. Jeśli decydujemy się na oświetlenie nad lustrem to również trzeba zwrócić uwagę na równe ustawienie kinkietu względem osi lustra. Inną, lecz tak samo istotną kwestią jest dobór temperatury barwowej i mocy żarówek. Najlepiej, by dawały światło maksymalnie zbliżone do naturalnego. W wyborze odpowiedniego produktu pomoże wskaźnik oddawania barw tzw. CRI. Zawiera się w skali od 0 do 100, a im wyższa wartość tym lepsze odwzorowanie.
kinkiet do łazienki TURCH - zobacz produkt w sklepie
Lampy do łazienki należy wybierać kierując się nieco innymi kryteriami niż w przypadku pozostałych pomieszczeń, jednak nie oznacza to, że mamy się zamykać na ciekawe rozwiązania. Typowe lampy łazienkowe można zastąpić np. klasycznym żyrandolem i urządzić tzw. pokój kąpielowy. Dobrym pomysłem jest poszukanie inspiracji w internecie lub czasopismach wnętrzarskich.