ABAŻURY NA ZAMÓWIENIE

Jak dbać o materiałowy klosz do lampy? Praktyczne wskazówki i porady

Materiałowy klosz do lampy to piękny dodatek który dodaje ciepła i elegancji każdemu wnętrzu. Aby jednak zachować jego estetyczny, niezmieniony wygląd, warto wiedzieć, jak odpowiednio o niego zadbać i jak najdłużej cieszyć się jego urokiem. Poniżej przedstawimy praktyczne wskazówki i porady na temat tego jak prawidłowo czyścić klosze do lamp z materiału.

Po pierwsze regularnie odkurzaj swój tkaninowy klosz do lampy

Jest to podstawowa i w zasadzie najważniejsza wskazówka aby regularnie odkurzać tkaninę miękką końcówką od odkurzacza, przeznaczoną do czyszczenia mebli tapicerowanych, pamiętaj o używaniu niskiej mocy ssania, aby nie uszkodzić tkaniny. Kurz i zabrudzenia mogą gromadzić się na kloszu do lampy, dokładnie tak jak na zwykłych meblach, jeśli będziesz regularnie czyścić klosz z tkaniny, utrzymasz go w niezmienionym stanie przez długi czas.

rozowy-klosz-do-lampy-z-tkaniny

klosz do lampy z welurowego materiału - zobacz produkt w sklepie

Po drugie klosz do lampy z materiału możesz czyścić na sucho ręcznie

Jeśli materiałowy klosz do lampy stołowej ma większe zabrudzenia i wymaga bardziej intensywnego czyszczenia, można zastosować metodę czyszczenia na sucho. Wówczas użyj specjalnej, twardej gąbki do czyszczenia suchych powierzchni lub zwykłej gumowej szczotki do ubrań. Delikatnie przetrzyj klosz z tkaniny, aby usunąć kurz i drobne zabrudzenia, pamiętaj aby nie trzeć za mocno, możesz wówczas uszkodzić powierzchnię. Klosze do lamp z weluru najlepiej natomiast czyścić zwykłą rolką do czyszczenia ubrań.

Czyszczenie na mokro przy większych zabrudzeniach

W przypadku większych zabrudzeń, konieczne może być czyszczenie na mokro. Przed rozpoczęciem upewnij się, że klosz do lampy z tkaniny można bezpiecznie zamoczyć. Klosze zszywane bardziej nadają się do tego rodzaju czyszczenia, te klejone mogą ulec rozklejeniu. Wykonaj poniższe czynności:

 

  1. Wyłącz lampę – bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc upewnij się, że lampa nie jest podłączona do prądu.
  2. Odkręć żarówkę i zdejmij klosz.
  3. Przygotuj roztwór czyszczący – w naczyniu z ciepłą wodą rozpuść kilka kropel łagodnego detergentu lub płynu do prania delikatnych tkanin.
  4. Przetrzyj klosz używając miękkiej zwilżonej gąbeczki lub ściereczki, takiej która nie pozostawia kłaczków . Bardzo ważne - unikaj nadmiernego namaczania tkaniny, nie zanurzaj całego klosza w wodzie, przetrzyj wyłącznie zabrudzenia.
  5. Spłucz klosz do lampy czystą wodą i osusz ręcznikiem. Pozostaw do wyschnięcia z dala od grzejników, raczej w przewiewnym miejscu. Zamontuj na lampie klosz materiałowy całkowicie wysuszony.

Jak przechowywać klosze do lamp z materiału?

Jeśli chcesz przechowywać klosz do lampy materiałowy przez dłuższy czas, bo masz ich kilka wymiennie do jednej lampy w zależności np. od pory roku upewnij się, że jest on całkowicie suchy i czysty. Przechowuj go w suchym miejscu, najlepiej w odpowiednio dużym pudełku aby leżał swobodnie i nie uległ odkształceniom i odgnieceniom.

Chroń swój tkaninowy klosz do lampy przed słońcem

Lampy z kloszami wykonanymi z tkaniny najlepiej stawiać w miejscach, gdzie nie są bezpośrednio narażone na światło słoneczne. Tkanina może wypłowieć, a w przypadku kloszy z tworzywem sztucznym od spodu może ono pożółknąć.

Ważne jakich używasz żarówek do lamp z kloszami z tkaniny

Materiałowe klosze do lamp są wykonane najczęściej z certyfikowanych tkanin odpowiednio zaimpregnowanych ale warto zwrócić uwagę jakie są zalecenia producenta odnośnie mocy żarówki jaką możemy użyć. Ponadto preferowane są żarówki typu LED, z uwagi na to, że nie nagrzewają się tak bardzo jak zwykłe żarówki, co znacznie wydłuża żywotność klosza.

Podsumowując klosz do lampy z tkaniny nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale wymaga regularnej uwagi. Dzięki powyższym wskazówkom, Twój klosz do lampy z materiału będzie wyglądał pięknie przez wiele lat, ciesząc Twoje oczy. Warto o niego odpowiednio zadbać i cieszyć się pięknym i eleganckim oświetleniem w swoim domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl