ABAŻURY NA ZAMÓWIENIE

Dlaczego żarówka świeci?

Jak powstaje światło w żarówce?

Patrząc na tradycyjną żarówkę, możemy zaobserwować, że w momencie przepływu prądu metalowy pręcik umieszczony w środku żarzy się i wytwarza światło. W tradycyjnych żarówkach pręcik zrobiony był z wolframu, czyli metalu, który charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia. To bardzo ważne, ponieważ podczas wytwarzania światła pręcik osiąga bardzo wysoką temperaturę, a żarówka staje się gorąca.

W momencie przełączenia przełącznika przez instalację elektryczną zaczyna płynąć prąd, który dociera do żarówki. Prąd przepływający przez drucik w żarówce wywołuje zjawisko oporu na poziomie elektronów, w efekcie czego wolframowy drucik się żarzy i powstaje światło. Pierwsza żarówka na świecie nie była zbudowana z wolframu, wykorzystywano inne materiały: platynę, włókna węglowe czy grafit. Jednak zasada była taka sama. Doprowadzenie prądu do żarówki powodowało, że znajdujący się w niej pręcik w odpowiedniej atmosferze nagrzewał się i pojawiało się światło.

Pierwsza żarówka na świecie – kto ją stworzył?

Kto stworzył pierwszą żarówkę? Wiele osób podaje za twórcę pierwszej żarówki na świecie Thomasa Alvę Edisona. Ale sprawa nie jest tak oczywista. Wynalazcą żarówki był także Joseph Wilson Swan, który zastosował w żarówce żarnik wykonany ze zwęglonego papieru i dopracował problem szczelności szklanej bańki. W 1878 roku pokazał swój pomysł na wystawie w Anglii. Jednak jego żarówki nie były zbyt trwałe i potrzebowały do działania zasilających generatorów. Thomas Alva Edison opatentował swoją żarówkę w 1879 roku. Jego wynalazek było rezultatem pracy zespołu naukowców i techników, którzy dla niego pracowali, co oczywiście nie umniejsza geniuszu Edisona.

Pierwsza żarówka na świecie to zasługa wielu wynalazców, którzy przyczynili się do stworzenia prototypu współczesnych żarówek. Zawdzięcza ona swój obecny wygląd również wielu innym naukowcom, którzy wcześniej od Swana i Edisona eksperymentowali z żarnikami z węglowej bawełny, łodygi bambusa albo papieru i pergaminu, co nie było oczywiście zbyt funkcjonalnym rozwiązaniem. Jednak dopiero Aleksander Łodygin, który w 1890 roku zastosował żarnik wolframowy, umożliwił stworzenie żarówki, która działała przez długi czas i uzyskiwała naprawdę dużo światła.

Dlaczego żarówka świeci i jednocześnie produkuje ciepło?

Tradycyjne żarówki z wolframowym pręcikiem odchodzą jednak powoli w zapomnienie, wypierane są przez żarówki energooszczędne i ledowe. Rodzaje żarówek mogą być bardzo różne, zawsze jednak mamy do czynienia z bańką wypełnioną mieszaniną gazów szlachetnych. Chodzi o to, żeby w żarówce nie dochodziło do żadnych niechcianych reakcji. Tradycyjne żarówki zastępowane są przez inne rozwiązania, poniewaz zużywają zbyt dużo prądu. W wyniku przepływu energii elektrycznej zastosowane wewnątrz żarówki włókno z trudno topliwego materiału bardzo mocno się rozgrzewa i staje się doskonałym promiennikiem ciepła. Wolfram idealnie spełnia swoje zadanie, ale jest równocześnie bardzo nieefektywny. W tradycyjnej żarówce tylko 5% przepływającego prądu zużywane jest na światło widzialne, które jesteśmy w stanie zaobserwować. Reszta energii, czyli aż 95%, oddawana jest w postaci ciepła. Współczesne żarówki są o wiele bardziej energooszczędne i trwałe.

Różne rodzaje żarówek

Tradycyjne żarówki miały jednak swoje zalety. Przede wszystkim świetnie odwzorowywały naturalne kolory, które w świetle żarówki zbliżone były do tego, co możemy zaobserwować przy świetle słonecznym. Obecnie spotykamy różne rodzaje żarówek. Producenci oferują żarówki halogenowe, kryptonowe czy ksenonowe. W ich wnętrzach stosuje się różne gazy, przez co emitują trochę inne światło, mają inną moc i większą trwałość. Mogą mieć też różne zapotrzebowanie na energię. Jeśli jednak zastanawiasz się, dlaczego żarówka świeci, ich sposób działania zawsze opiera się na podobnych zasadach. Żarnik zabezpieczony w odpowiednim gazie lub w próżni i zamknięty w szklanej bańce rozgrzewa się i emituje światło. Tradycyjne żarówki żarowe zostały wycofane z obiegu, a ich miejsce zajmują nieco inne rozwiązania. Najpopularniejsze żarówki, które wykorzystujemy w naszej gospodarstwach to:

  • żarówki żarowe,

  • świetlówki,

  • żarówki halogenowe,

  • żarówki LED.

Jakie żarówki są najpopularniejsze?

Wybierając żarówkę, należy przede wszystkim dopasować ją do lampy i zwrócić uwagę na rodzaj gwintu, wielkość, moc oraz barwę światła. Obecnie najpopularniejszym i najbardziej energooszczędnym rodzajem żarówek są żarówki halogenowe i żarówki LED. Żarówki halogenowe są o wiele bardziej wydajne od tradycyjnych żarówek, a także ekologiczne i trwałe. Emitują bardzo naturalne i przyjemne dla oka światło. Z kolei niezwykle popularne żarówki LED wyróżniają się bardzo niskim poborem energii i wyjątkowo długą żywotnością. Współczesne żarówki to ogromny wybór wielkości, barwy światła oraz oryginalnych kształtów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl