ABAŻURY NA ZAMÓWIENIE

Barwa światła a zdrowie i samopoczucie

Podobne zadanie może spełniać oświetlenie. Barwa światła w poszczególnych pomieszczeniach może wpływać na Twoje nastawienie w danym momencie. W tej materii każdy ma swoje preferencje, do których stara się dostosować wystrój domu. Można jednak wyróżnić kilka zasad odnoszących się do oznaczenia barwy światła w poszczególnych pokojach. Tonacja powinna zostać dopasowana do przeznaczenia wnętrza. Dzięki temu można wprowadzać się w nastrój sprzyjający aktywności podejmowanej w danym miejscu. Przekonaj się, w jaki sposób należy dobrać kolory światła, aby wykorzystać pełen potencjał oświetlenia.

Oznaczenie barwy światłaLED

Żarówki posiadają kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Jednym z tych czynników są kolory światła, które bywają określane również mianem temperatury barwowej. Jednostkę pomiaru stanowią stopnie Kelwina. Wraz ze wzrostem wartości barwy światła, tonacja będzie coraz jaśniejsza. W tym przypadku można wyróżnić kilka przedziałów odpowiadających innym zjawiskom. Dzięki temu można wyobrazić sobie, jak wygląda barwa światła żarówki w praktyce.Oto kilka przykładów:

  • 1800 K – zapalona świeczka,

  • 3000 K – wschód i zachód słońca,

  • 3200 K – ciepłe światło,

  • 6500 K – zimne światło,

  • 10000–15000 K – kolor czystego nieba,

  • 28000–30000 K – uderzenie błyskawicy.

Do jakich pomieszczeń wybrać chłodną barwę światła?

Wiele osób nie przepada za zimnym oświetleniem. Wynika to z tego, że posiada ono dość sterylny charakter i trudniej przy jego pomocy stworzyć przytulne wnętrze. Zimna barwa światła ma jednak szereg zalet, które mogą zostać wykorzystane w określonych okolicznościach. Tonacja zbliża się do chłodnego błękitu towarzyszącego nam podczas słonecznych dni. Jesteśmy wówczas pełni wigoru i zmotywowani do działania.

Ten czynnik sprawia, że zimna barwa światła będzie odpowiednim wyborem przy aranżowaniu miejsc, w których musisz utrzymać skupienie. Przykładem może być przestrzeń przeznaczona do pracy biurowej. Zamontuj tam lampy wyposażone w żarówki z chłodnym oznaczeniem barwy światła – dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać koncentrację podczas realizowania wyznaczonych zadań. Ten efekt może zostać spotęgowany przez samą świadomość istnienia opisywanego mechanizmu.

Do jakich wnętrz pasuje ciepła barwa światła?

Taka tonacja charakteryzuje się niższą temperaturą barwową. Często bywa zbliżona do koloru zachodzącego słońca. W przyrodzie taka barwa pojawia się głównie w godzinach wieczornych, gdy dzień dobiega końca i przychodzi pora na sen. Pomimo tysięcy lat ewolucji człowiek nadal posiada szereg instynktów pierwotnych zachowanych od prehistorii. Przykładem jest właśnie zegar biologiczny sprzężony z rytmem dobowym. Dzięki zachowaniu równowagi w tym zakresie można uzyskać najwyższy wymiar produktywności.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że ciepłe oznaczenie barwy światła LED najlepiej sprawdzi się w przestrzeni przeznaczonej do relaksu. W związku z tym można zdecydować się na takich wariant przy urządzaniu sypialni. Poza tym ciepła barwa światła stanowi odpowiedni wybór do salonu. Rano wnętrze będzie oświetlone przez słońce, a gdy wrócisz do domu po południu lub w godzinach wieczornych, przychodzi pora na odprężenie po wyczerpującym dniu. Wówczas dobór ciepłej barwy światła będzie idealny.

Mieszane oznaczenie barwy światła

W obrębie domu można wyróżnić takie pomieszczenia, których nie da się jednoznacznie zakwalifikować do żadnej z wyżej opisanych grup. W tych miejscach czasem pozostajemy aktywni, a innym razem bardziej potrzebujemy relaksu. Wówczas można założyć różne żarówki, które będą zapalane zgodnie z preferencjami i bieżącym zapotrzebowaniem. W takich sytuacjach zazwyczaj jeden przycisk na przełączniku odpowiada za ciepłe kolory światła, a drugi za zimne.

Te wyjątkowe okoliczności mogą występować chociażby w pokoju dziecięcym. Przez większość dnia zimne oznaczenie barwy światła LED będzie sprzyjać aktywności najmłodszych domowników. Można wtedy spędzać czas na zabawie bądź nauce. Chłodna barwa światła przyda się również do odrabiania lekcji bądź powtarzania materiału po powrocie ze szkoły. Po zakończeniu wszystkich obowiązków warto zmienić oświetlenie na takie, które będzie sprzyjało wyciszeniu. Wówczas bardziej uzasadnione będzie użycie ciepłej barwy światła, która sprzyja odprężeniu i błogiemu relaksowi. W takich warunkach można stopniowo się wyciszać, a następnie szykować do snu. Dzięki temu można liczyć na zdrową i wartościową regenerację, po której dziecko będzie wypoczęte.

Podobna sytuacja występuje w przypadku kuchni oraz łazienki. Można wyróżnić pory dnia, kiedy jesteś w pośpiechu i liczy się każda sekunda, aby zdążyć ze wszystkimi czynnościami. Wówczas podejmowana aktywność bardziej sprzyja wykorzystaniu chłodnej barwy światła. Dzięki temu można dodatkowo się rozbudzić i przygotować do wyzwań, które czekają na Ciebie w nadchodzących godzinach.

Po popołudniowym lub wieczornym powrocie do domu na pewno korzystniejsze będą żarówki z ciepłym oznaczeniem barwy światła. Wówczas można wziąć gorącą kąpiel albo przygotować posiłek. Tym razem jednak już nigdzie nie trzeba się śpieszyć, dlatego łagodne, ciepłe światło będzie wówczas bardzo korzystne.

Lampy a oznaczenie barwy światła LED

Chłodna tonacja organicznie świetnie komponuje się z nowoczesnym podejściem do aranżacji wnętrz. W poszukiwaniu elementów wyposażenia do domowego biura warto zwrócić się w kierunku plafonów urzekających swoją prostotą. Idealnym przykładem jest model ROUND, który stworzy niezawodny duet z żarówkami mającymi chłodne kolory światła. Do kompletu warto również wyposażyć się w lampkę stołową. Będzie ona doskonałym uzupełnieniem, gdy pojawi się ochota na bardziej kameralną atmosferę i światło sufitowe okaże się zbyt intensywne. Przy próbie stworzenia spójnej kompozycji w minimalistycznym stylu zwróć uwagę na propozycję z linii MAJKA.

Ciepłe kolory światła doskonale komponują się z klasyczną estetyką. W tym przypadku można puścić wodze fantazji i pokusić się nawet o gustowny żyrandol. Szykownym ukoronowaniem wystroju będzie model SARIO. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie takich akcentów do wnętrza wcale nie wymaga posiadania całej aranżacji na tradycyjną modłę. Możesz spróbować połączyć różne style, aby uzyskać nietuzinkowy efekt końcowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl